1949

Narodil jsem se 11. května v Brně. Tatínek se jmenuje Vladimír a moje maminka Alenka. Mám mladší sestru Hanu. Brzy se stěhujeme do Prahy.

1953

Tatínek nastoupil povinnou vojenskou službu. Jako režiséra armádního filmu ho poslali do Číny, aby tam natočil dokument. Bude pryč skoro dva roky a v Tibetu se setká s mladým dalajlamou.

1956

Chodím do základní školy ve Slovenské ulici na Vinohradech. Všude se píše o míru a ve škole pořád kreslíme válku a vojáky. Nejoblíbenější je samozřejmě hra na vojáky. Každý musí mít pořádnou pušku.

1958

Pořád si kreslím a dostávám poznámky:

25. února – Nenosí pionýrský šátek.

24. dubna – Petr v poslední době zase moc zlobí s kreslením. Prosím, domluvte mu.

1961

V Berlíně postavili uprostřed města zeď. Mezi Západem a Východem se uzavřely hranice. Evropa je rozdělena železnou oponou.

1962

Vždycky v květnu stojíme čestnou stráž u velké sochy Stalina na Letné. Teď sochu vyhodili do povětří.

1965

Americký básník a beatnik Allen Ginsberg přijíždí na konci zimy do Prahy. Nosí tenisky, stane se králem majálesu a napíše o tom báseň. Kreslím „máničky“, lidi s dlouhými vlasy. Policie je honí, a koho chytne, toho ostříhá.

1968

Konečně se může cestovat po celé Evropě. Jedu stopem do Anglie, kde dělám rozhovory s Beatles a Rolling Stones. V Londýně jsem viděl Jamese Bonda! Všechno si kreslím. 21. srpna – Všude jsou ruské tanky. Naši zem obsadili vojáci a brzy je konec svobody. Přijmou mě ke studiu na VŠUP, vybral si mě Jiří Trnka. Po jeho smrti chodím do ateliéru profesora Jágra.

1969

Začínám pouštět desky v klubech Olympik a Sluníčko. Pořádám jedny z prvních diskoték v Československu a v Polsku. Píšu o hudbě do různých časopisů a pořád kreslím. Přijíždí populární americká skupina The Beach Boys. Uvádím jejich koncerty v pražské Lucerně a v Brně.

1973

Každý ze studentů VŠUP musí vytvořit umělecké dílo oslavující Sovětskou armádu. Štěstí, že jsem v oddělení animace. Namaluju jen pozadí a vysvětlím, že tanky přijedou později… Říkají nám, že naše generace nemá žádnou budoucnost, nedá se nám věřit, protože jsme zkažení událostmi z roku 1968. Pořád kreslím. Kreslení dodává naději.

1974

Kreslím a maluju obaly na desky, filmové plakáty, ilustrace do knih i obrázky do časopisů. Můj absolventský animovaný film se jmenuje MIMIKRY. Je to vizuální báseň s hudbou skupiny Blue Effect, mojí oblíbené bigbeatové kapely. Později pro ně navrhnu obal na LP desku SVĚT HLEDAČŮ. Kytarista Radim Hladík mi věnuje na památku svoje trsátka.

1980

Můj krátký animovaný film HLAVY vyhrál hlavní cenu na filmovém festivalu v Západním Berlíně. Osmého prosince zastřelili v New Yorku Johna Lennona. V Praze na Kampě malujeme na zeď, co se nám líbí. Policii se to nelíbí.

1982

Navrhl jsem kostýmy pro operu ŽVANIVÝ SLIMEJŠ v Laterně magice Národního divadla. Až mnohem později se dozvídám, že se hercům v mých výtvorech z podmořské říše těžce vystupovalo a proklínali mě. Jako naděje českého kresleného filmu jsem dostal povolení odjet do Los Angeles. Výbor letních olympijských her pozval animátory z různých zemí, aby natočili sportovní znělky. Já dostal veslování.

1983

Ohromná smůla – Sovětský svaz a jeho spojenci bojkotují olympiádu. Musím se okamžitě vrátit. Nevrátím se. Svoboda potřebuje křídla. Pro novou televizní stanici MTV natočím animovaný klip na píseň Boba Dylana (Gotta Serve Somebody). Ale jeho manažerům se nelíbí.

1984

Režisér Miloš Forman dokončil film AMADEUS. Je to tatínkův kamarád a líbí se mu mé obrázky. Nechá mě, abych udělal plakát. V našem domě v Praze na Malé Straně natočil scénu z půjčovny masek. Kreslím Prahu v Hollywoodu… Konečně se na mě v Americe usmálo štěstí. New York Times otiskly mou první ilustraci. A vychází moje první kniha na Západě: BEAN BOY (s textem George Shannona).

1987

DUHOVÝ NOSOROŽEC získává cenu za nejkrásněji ilustrovanou knížku pro děti. Americký prezident Ronald Reagan přijíždí do Západního Berlína a řekne: „Zbořte tuhle zeď!“

1989

Je 17. listopadu a policie se střetne se studenty na Národní třídě. Začíná sametová revoluce. Letím domů. Konečně zase budeme spolu. Celá naše rodina. Československo je svobodné.

1990

Sňatek s Terry. Na svatební cestě kolem světa navštívíme i ostrov Komodo. Do New Yorku přijede prezident Havel s novou vládou a spoustou kamarádů. Nabízejí mi, abych se stal velvyslancem nebo ministrem.

1992

Narodila se nám dcera Madeleine. Jacqueline Onassis se stane redaktorkou mé nové knihy, bude se jmenovat TŘI ZLATÉ KLÍČE.

1994

Narodil se nám syn Matěj. S mým mladším bráškou Davidem letíme na Aljašku a do Dawson City. Hledáme hrob hrdiny mé knížky PODIVUHODNÝ PŘÍBĚH ESKYMO WELZLA.

1996

Pro Americký vajíčkový výbor namaluji vajíčko, které předám v Bílém domě Billu Clintonovi. Vychází HVĚZDNÝ POSEL o životě a díle Galilea Galileiho.

1997

V Jízdárně Pražského hradu mám výstavu, která se musí pro zájem dvakrát prodloužit. Mám radost.

1998

Tatínek je nemocný. Podle jeho vyprávění kreslím TIBET – TAJEMSTVÍ ČERVENÉ KRABIČKY. Setkávám se s dalajlamou, aby knížce požehnal. Inspiruji se svými dětmi. Matěj si myslí, že je hasičské auto, buldozer, ponorka a nakonec dinosaurus. Madlenka ukazuje všem sousedům, že jí vypadl zub, a má neviditelného pejska. Postupně pro ně vydávám několik obrázkových knih.

2000

Celá naše rodina jede na rok do Paříže. Připravuju animovaný film. Svět je otevřený a svobodný.

2001

Na začátku září tatínek umírá. Letím do Prahy. Ten stejný den, kousek od našeho domu, je spáchán teroristický útok na Světové obchodní centrum v New Yorku. Smutek a strach. Nakreslím plakát VELRYBY ve tvaru Manhattanu pro newyorské metro. Jezdí ve vlacích skoro dva roky, aby lidem dodával odvahu.

2003

Vychází STROM ŽIVOTA o přírodovědci Charlesi Darwinovi. Dostanu za něj zlatou medaili v Boloni. Má první kniha v nakladatelství Labyrint. Ukáže se, že v pražské zoo žijí želvy, které jsou spřízněné s těmi, co Darwin potkal na Galapágách. V New Yorku na rohu 86. ulice a Lexington Avenue odhalí v metru moji velkou mozaiku HAPPY CITY. Volají mi z neznámého čísla, aby mi oznámili, že jsem se stal laureátem MacArthurovy nadace. Chvíli si myslím, že si někdo dělá legraci. Získal jsem stipendium, kterému se říká „Cena géniů“.

2004

Děti rychle rostou a já si chci připomenout, jak si hrály. Vyjde kniha o malém Mozartovi a v Praze ji pokřtíme ve vile Bertramka.

2006

Podle knihy o Tibetu vznikne kouzelné loutkové představení. Soubor Buchty a loutky ho bude hrát deset sezon.

2007

Díky prestižnímu MacArthurovu stipendiu můžu (bezstarostně) pět let pracovat na tom, co mě zajímá. Vyprávím svým dětem, odkud jsem přišel a jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Postupně vzniká má asi nejdůležitější kniha – ZEĎ.

2008

ZEĎ vychází po celém světě a získá spousty cen. Cestuju s knihou do Indie i do Jeruzaléma. Začnu spolupracovat s Art for Amnesty.

2011

Dlouho mě fascinoval starý perský epos o dudkovi, který vede všechno ptactvo k bájné hoře Kaf. PTAČÍ SNĚM vychází česky dřív než kdekoli na světě. Nesu čerstvou knihu s věnováním Václavu Havlovi. Za několik měsíců pan prezident umírá. Na jeho počest kreslím obrázek letícího muže nad Hradčany, podle kterého na jihu Francie utkají velkou tapiserii. FLYING MAN je slavnostně odhalen na pražském letišti.

2012

Pod křídly letadla Saint-Exupéryho přebírám v londýnském muzeu Cenu Hanse Christiana Andersena za celoživotní tvorbu pro děti.

2014

Pocta Malému princi a dětským snům – vychází PILOT A MALÝ PRINC, kniha o životě Antoina de Saint-Exupéryho.

2015

Na Ellis Islandu, kudy prošly miliony přistěhovalců do USA, zavěsí ŽLUTOU PONORKU. Tapiserii podle mého obrázku společně odhalí Yoko Ono a Bono a Edge z U2.

2017

Nová kniha ROBINSON – opět vzpomínka na dětství a mou maminku. Bratr David o mně začíná natáčet dokumentární film (Sny o toulavých kočkách).

2019

Reprezentuju českou literaturu na knižním veletrhu v Lipsku. Je to pro mne čest. Muzeum Erica Carleho nedaleko Bostonu mi připravilo krásnou výstavu (The Picture Book Odysseys). V pražské galerii DOX otevřeli velkorysou výstavu o „touze po svobodě“ v mých knihách a obrázcích (O létání a jiných snech). Výstavu dvakrát prodlouží a zhlédne ji přes sto tisíc návštěvníků.

2021

Několik let jsem přemýšlel nad novou knihou o Nicholasi Wintonovi a dětech, které zachránil před Holocaustem. Na výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi vychází knihy Nicky & Věra v New Yorku a v Londýně. Brzy se dočká překladů po celém světě a vyjde také česky. Připravuji velkou výstavu do japonského Tokia. Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech uvede dokumentární film Sny o toulavých kočkách, který natočil můj bratr David.